Trychologia
Trychologia wywodzi się z pogranicza dermatologii i kosmetologii. Zajmuje się owłosioną skórą głowy i włosami. Dziedzina ta została wyodrębniona w celu szybkiego reagowania na zaistniałe problemy na owłosionej skórze głowy, takie jak: wypadanie włosów, łojotok, łupież oraz stany zapalne skóry.
W naszym gabinecie kompleksowo pielęgnujemy włosy i owłosioną skórę głowy, wykonując:
- zabiegi profilaktyczne;
- zabiegi oczyszczające na skórę głowy;
- zabiegi stymulujące mieszki włosowe;
- zabiegi kondycjonujące;
- zabiegi regenerujące;
- zabiegi przeciwstarzeniowe;
- zabiegi ochronne.
Główne zadanie trychologa to szybka i precyzyjna diagnoza zaistniałego problemu na owłosionej skórze głowy. W przypadku schorzeń włosów bardzo ważny jest szybki czas reagowania na problem i porada specjalisty. Schorzenie szybko zdiagnozowane leczy się skuteczniej. Należy dobrać odpowiednią kurację , wprowadzić terapię leczniczą, adekwatną do obecnego stanu skóry głowy. W trudnych przypadkach leczenie jest wieloetapowe i złożone. Prowadzona terapia może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Stosujemy preparaty o bardzo wysokich stężeniach, odpowiednie do rodzaju schorzenia. Najczęściej składnikami aktywnymi są peptydy biomimetyczne, aminokwasy, witaminy, antyoksydanty, wyciągi ziołowe, substancje lecznicze w bardzo wysokich stężeniach akceptowalnych przez organizm i wywołujących określony efekt. Podczas doboru kuracji uczestniczy lekarz, a pacjent proszony jest o przyniesienie aktualnych wyników morfologii krwi. Diagnoza oparta jest na długim i wnikliwy wywiadzie z pacjentem: stylu życia, choroby metaboliczne i kluczowe zdarzenia mogące przyczynić się do wywołania zaistniałego schorzenia. Podawane preparaty mają zazwyczaj zastosowanie zewnętrzne, jednak wykazują bardzo silne przenikanie do gruczołów. W przypadku znacznej utraty włosów środki trychologiczne hamują wypadanie włosów i stymulują mieszki włosowe do produkcji nowych i zdrowych włosów. Wyraźne i widoczne efekty kuracji pozytywnie wpływają na samopoczucie i samoocenę pacjenta.
Podczas wizyty, w celu odpowiedniego zdiagnozowania schorzenia, włosy i skóra głowy oglądane są przy pomocy mikrokamery, dającej komputerowy obraz. Stosując odpowiednie jego powiększenie można przeanalizować miejsce chorobowe, obejrzeć mieszek włosowy i przeanalizować pracę gruczołu łojowego. Uwzględniając fazy życia włosów trycholog może zweryfikować, w jakiej fazie wzrostu się znajdują i czy stan ten jest fizjologiczny. Jeśli wypadające włosy są w fazie anagenu (aktywna faza włosa), jest to zjawisko nieprawidłowe i należy wprowadzić kurację naprawczą i regenerującą. Zweryfikować należy powód utraty włosów: brak mikroskładników w organizmie, zaburzenia metaboliczne, psychiczne, hormonalne, czy mechaniczne uszkodzenia. Nadmierny łojotok może powodować wypychanie włosa z mieszka, dając objawy znacznego przerzedzenia.
Należy przyjść na badanie trychologiczne, jeśli utrata włosów jest bardzo widoczna. Nadmierne wypadanie to utrata więcej niż 100 włosów dziennie. Jeśli pacjent obserwuje nadmierny łojotok, łupież, zapalenie skóry głowy, świąd, znaczne osłabienie i przesuszenie włosów, powinien reagować.
Dobór odpowiedniej kuracji jest również istotny dla pacjentów z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry i skórą atopową/alergiczną.
Z wizytą u trychologa nie należy zwlekać, wręcz przeciwnie, trzeba zgłosić się jak najszybciej w celu diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Szybka reakcja i leczenie pozwalają na znaczne poprawienie stanu skóry owłosionej i włosów, a nawet mogą całkowicie cofnąć stan chorobowy.